השער למשפט למסים ולנדלן

עמוד השער  |  אודות האתר  |  אודות העורך  |   הרשמה למגזין  |  הוספת אתר  |  כתוב לנו                 


עמוד השער משפט מאמרים משפטיים כלכלת נדל"ן כללי אינטרנט


מירוץ העכברים

בעידן המידע, כשהמהירות והיעילות מכתיבים את הקצב, סביבת עבודה אינטרנטית כבר איננה בחינת מותרות, כי אם חלק אינהרנטי מהעבודה המשפטית. גלישה זריזה ברשימה זו תחשוף בפניכם מספר שימושים מפתים, אם כי בהחלט לא ממצים, שמציעה הרשת

מאת: נדב  מזור

לאחרונה ביקרתי באחד ממשרדי עורכי הדין שבמחוזותינו. על שולחנו המפואר של בעל המשרד, בין צעצועי החמדה, ניצב לו גם מחשב מפואר. במהלך שיחתנו בנושא סימני מסחר, עלתה השאלה האם מלה פלונית רשומה כסימן מסחר. עורך הדין פתר את העניין בתשובה: "עלי לבדוק עניין זה לעומק, אודיע לך בקרוב...".

"מדוע שלא נברר את הסוגייה כעת, באמצעות האינטרנט?" הצעתי והצבעתי בידי לעבר המחשב. לשמע דברי התפשט חיוך נבוך על פניו המכובדות, ובנימה מתוודה הסביר כי הוא איננו נוהג להשתמש במחשב. ואינטרנט?! לשם מה לו אינטרנט?

ובכן, עורך הדין, חברי, האינטרנט הוא כלי עבודה יוצא מן הכלל למשפטן!

בעידן המידע, כשהמהירות והיעילות מכתיבים את הקצב, סביבת עבודה אינטרנטית כבר איננה בחינת מותרות, כי אם חלק אינהרנטי מהעבודה המשפטית. גלישה זריזה ברשימה זו תחשוף בפניכם מספר שימושים מפתים, אם כי בהחלט לא ממצים, שמציעה הרשת:

גישה למאגרי מידע שימושיים

קיימים מספר מאגרי מידע רלוונטיים למשפטן. עד כה נאלצנו להתפתל בכדי להשיגם, כעת הם זמינים יותר מתמיד, באמצעות האינטרנט.

למשל: בעבר, כדי לחפש סימן מסחר, נאלצנו לכתת רגלינו אל מושבו של רשם סימני המסחר ולפשפש בין דפיו המהוהים של הפנקס. לחילופין, יכולנו לחסוך את התענוג ולהטיל את המשימה על הרשם עצמו - פעולה שמשכה למעלה משבוע לכל הפחות, ועלותה 446 ש"ח!!!

אז הנה האלטרנטיבה: פנקס סימני המסחר מצוי באינטרנט בשלמותו. הוא אף מתעדכן לעתים תכופות, ניתן למצוא אותו באתר משרד המשפטים, בכתובת www.justice.gov.il. חיפוש המלה המבוקשת הוא לא רק פשוט ונוח הרבה יותר. משכו לא יותר משתי דקות וכל זה - חינם.

בנוסף, מאפשר האתר דליית מידע מתוך ילקוט הפרסומים וקובץ התקנות, באמצעות חיפוש מלה או באמצעות ציון מספרו של הפרסום.

אתר הכנסת, www.kneset.gov.il, הוא מכרה זהב למשפטן העוסק בתחום החוקתי ולכל המתעניין בהליכי החקיקה העכשוויים. באתר מידע רב ערך על פעילותן של ועדות הכנסת והצעות חוק שהוגשו לאחרונה. כן מציע האתר חיפוש נוח וקל בדברי הכנסת.

מידע אודות משרדי הממשלה, ניתן גם למצוא באתר הממשלה, www.info.gov.il. מי שעוסקים במיסוי, למשל, יוכלו לבקר במשרד האוצר ומשם לגלוש אל אגף המכס ומס ערך מוסף. ההיצע כולל שפע פסקי דין בנושאי מס, שיעורי מכסים, טבלאות לחישוב מס, חדשות בתחום המיסוי, שאלות ותשובות נפוצות (שו"ת), ואפילו מחשבון (on line) לחישובי מס.

אתרים ממשלתיים נוספים ומועילים הם: אתר המוסד לביטוח לאומי, www.btl.gov.il, המכיל טפסים, מידע מקיף על תשלומי הביטוח וסוגי הגמלות, שו"ת, ומידע על נקודות השירות. אתר מבקר המדינה, www.mevaker.gov.il, מכיל דוחות ופרסומים, גם של נציב תלונות הציבור. בנק ישראל, www.bankisrael.gov.il, מספק נתונים על משק ישראל, שערי חליפין לפי תקופות, פרסומים, איתור סניפי בנקים, ובדיקת חשבונות שיקים מוגבלים. אגב, מספר גדל והולך של בנקים מציע מגוון שירותים מקוונים, כגון קבלת מידע על חשבונות, הפקדות ומשיכות מפיקדונות שקליים ואף קנייה ומכירה של ני"ע. באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, www.cbs.gov.il, מוצגים גרפית כל סוגי מדדי המחירים של החודש האחרון או השנה האחרונה. כן מצורף מחשבון לחישובי הצמדה.

אתר מועיל במיוחד הוא אתר מינהל מקרקעי ישראל, בכתובת www.mmi.gov.il. פרט לכתובות, טלפונים וזמני קבלת קהל, מוצג באתר גם בנק טפסים שימושיים, חוזי פיתוח וחכירה, ומכרזי מקרקעין (חיפוש לפי מספר מכרז). בנוסף ניתן לחפש החלטות המועצה (לפי מילים, תאריך, מס' החלטה) או לאתר תוכנית בניין עיר מבוקשת. ולשעת הצורך - קיים גם קישור ללשכת שמאי המקרקעין בישראל.

מידע שימושי כללי

הידעת כי חיוג למודיעין 144 עולה כמו 8 פעימות מונה? ויותר מכך: נידרש לשלם את מלוא המחיר גם אם נקבל מספר טלפון יחיד מתוך השלושה להם אנו זכאים. למה שלא ניתן לאצבעות ללכת במקומנו? נקיש על המקלדת www.yp.gov.il, הלא הוא אתר דפי זהב, ונאתר בקלות כתובות וטלפונים כאוות נפשנו, במחיר פעימה אחת.

גם לעיריית תל-אביב הווירטואלית יש מה להציע. באתר www.tel-aviv.gov.il, יכול הגולש, באמצעות מפה אינטראקטיבית, לקבל מידע על חניונים, אזורי חניה וסימוני חניה. באותו אופן ניתן לקבל מידע על גושים וחלקות מקרקעין, מגרשי בניה ויעודי הקרקע שלהם. מידע נוסף ניתן בנושא עסקים ושירותי העירייה.

זאת ועוד: צרכני החדשות שבנינו, יוכלו לקרוא את כותרות היום או לצפות בחדשות ערוץ 2, cnn וכו', על גבי מסך המחשב. לחילופין, ניתן להאזין באותה דרך לראיון רדיופוני חשוב ב"גלי צה"ל". (www.israelnews2.co.il; www.glz.gov.il).

מידע עסקי

אם אתם מעונינים בכתבת נדל"ן, שהתפרסמה בעיתון גלובס לפני 3 חודשים, או שהנכם עוקבים בדריכות אחר תוצאות הנפקה של חברה פלונית, היכנסו לאתר העיתון www.globs.co.il. באתר מוצגות הכותרות הכלכליות העדכניות ביותר, וקיימת אפשרות לאתר כתבה או כותרת מימים עברו, באמצעות ארכיון העיתון. באתר גלובס יש מידע עסקי עשיר, הכולל קישור לנתוני מסחר בבורסות בארץ ובעולם.

האתר הפיננסי של "אנליסט", ww.analist.co.il, מציע חדשות כלכליות, ניתוחי חברות/ני"ע/קרנות, חדשות והודעות בורסאיות, דוחות כספיים, שערים וגרפים, וכן בניית תיק אישי וירטואלי, המאפשר לעקוב באופן שוטף אחר ערך המניות שבידיכם.

מידע משפטי גרידא

אתר לשכת עורכי הדין (www.israelbar.org.il) הוא ללא ספק אתר חשוב למי שמבקש להתעדכן בנושא אתיקה, האתר כולל מאגר החלטות חדשות של מוסדות הלשכה, מידע שימושי לעורך הדין, הודעות לחברי הלשכה, מידע למתמחים, מידע על קורסים והשתלמויות, ועוד. גלישה לאתר היא הזדמנות טובה להדק את הקשר עם הלשכה וליהנות משירותיה, כך לדוגמא מאפשרת הלשכה חיפוש בספר עורכי הדין (לפי שם, עיר, ותחום עיסוק) וכן מצוי באתר לוח מודעות יעיל. האתר מתפתח במהירות, נקווה שעוד יהיה לנו לעזר רב.

"סיור וירטואלי בבית המשפט העליון", כך מבטיח אתר הרשות השופטת www.court.gov.il. מבטיח - ואכן מקיים. לאחר שגלשתם במסדרונות הבניין, תוך קבלת הסברים נלווים, תוכלו להיעזר במגוון שירותים שימושיים: מידע על שופטי ישראל בכל הערכאות, הודעות נשיא בית המשפט העליון, מידע לגבי אגרות ושכר טרחה בכל הערכאות, ומנוע חיפוש עדכני לפסקי דין והחלטות בית המשפט העליון.

פרט לאתרים שצוינו, מצוי כיום ברשת מספר הולך וגדל של אתרי משפט, המציעים שירותים משפטיים מגוונים לציבור עורכי הדין. מדובר באתרים בשפה העברית בד"כ, הבנויים באורינטציה משפטית מובהקת ולפיכך נוחים לשימוש. ניתן להנות ממאגרי חקיקה ופסיקה מעודכנים, המופיעים באתרי המידע המשלימים לתקליטורים המשפטיים "תקדין" ו-"דינים", (www.takdin.net.il, www.halachot.co.il) וכן מאתר סקירה משפטית, www.interlaws.co.il, המציע מאות תקצירים של פסקי דין, פסקי דין מלאים, ומגזין אינטרנט יומי בנושא חוק ומשפט. גם אתר הוצאת נבו, ww.nevo.co.il, מציע חקיקה ופסקי דין מלאים. אתר נוסף שכדאי לבקר בו הוא - www.lawdata.co.il.

חלק מהאתרים המשפטיים, כגון www.praklitim.co.il, מציעים אלפון של עורכי דין, לוח מודעות ייעודי לעורכי דין, מאגרי טפסים שונים, עדכוני אגרות, חנות ספרים וירטואלית, שירותים משפטיים (תרגומים וכו') מידע על מוסדות משפט ואקדמיה, מאמרים, חדרי שיחה פורומים לדיון, ועוד.

יצוין כי בארה"ב, יודעים עורכי הדין לנצל היטב את הפורומים (קבוצות דיון) המשפטיים להתייעצויות קולגיאליות, ולהעברת מידע שוטף, מהיר וחיוני, בחדרי השיחות. בארץ כלי זה אינו מנוצל דיו.

איתור ספרות משפטית ישראלית וזרה, כמו גם מאמרים וכתבי עת בנושאים משפטיים, ניתן לבצע באמצעות האתר של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה - www.research.haifa.ac.il. זוהי ספריה ממוחשבת, המאפשרת איתור חומר לפי שם מחבר או שם כתב העת. לנוחות הגולש, מציגה הספרייה גם את הספרות המשלימה לנושא המבוקש.

כלי אינטרנטי יעיל ביותר, הוא רשימות התפוצה (mailing lists). מדובר ברשימות מנויים המתענינים בתחום ספציפי, בו הם מקבלים עדכונים ומידע שוטף ממפעילי רשימת התפוצה. בדרך כלל מועבר המידע באמצעות דואר אלקטרוני. זהו אמצעי מצוין להשגת מידע רב ערך. לעניין זה בקרו באתר הכולל רשימת תפוצה בנושאי אינטרנט, ובעיקר באתר www.law.co.il המפנה למגוון רשימות תפוצה בנושאים שונים (באנגלית).

גישה מהירה וזולה למקורות משפט משווה

האינטרנט הוא ספרייה משפטית עצומה, המשלבת אלפי מקורות מידע. מחקר משפטי ראוי לשמו חייב לעבור בצומת מרכזי זה. בעבר, הייתה הגישה למקורות המשפט המשווה מסורבלת ויקרה, כיום, בהקלקות עכבר ספורות ניתן להגיע אל מיטב המאמרים, כתבי העת, החקיקה, והפסיקה בעולם כולו - ולרוב בחינם.

קיימים באינטרנט אתרי משפט זרים רבים (בשפה האנגלית). חלקם בעלי קישורים למנועי חיפוש משפטיים וחלקם מנועי חיפוש בעצמם. אתרים אלה זכו לכינוי פורטל (portal) בהיותם אתרי אינדקס ממוחשבים, שער למידע עולמי הכולל גם שירותים רבים לקהל המבקשים, כמו פרסום, חדרי שיחות, רשימות תפוצה וכו'. המידע באתרים מסווג על פי קטגוריות נוחות להתמצאות: חלוקה לענפי משפט, חדשות משפטיות, מוסדות משפט בעולם, הפניות למגזינים, מילונים, כתבי עת, חוקות והסכמים בינ"ל, קישורים לאתרים אחרים, וכיו"ב.

בין מבחר האתרים הללו מומלצים האתרים: www.ligalwks.co.; www.lawyers.com; www.findlaw.com.

בניגוד לפורטלי המשפט שהוזכרו, הרי שמגוון הפורטלים המשפטיים המכוונים לעורכי הדין בישראל הוא דל, לא ניתן כמעט להמליץ על אתר כלשהו, למעט האתר המוצלח והמומלץ של עו"ד חיים רביה - www.law.co.il, כפורטל.

תוכנת ליגלנט

בקרוב עתידים אנו ליהנות מיוזמה מבורכת של לשכת עורכי הדין המתבצעת בשיתוף חברת התוכנה הייקו טכנולוגיות בע"מ. מדובר בתקליטור תוכנת ליגלנט, שיופץ בין עורכי הדין בישראל כתוסף לעיתון "עורך הדין" בקרוב.

תוכנת ליגלנט היא, בעצם, פורטל משפטי לכל דבר, גדולתה בכך, שהיא מרכזת מגון כלים משפטיים שימושיים מאוד עבור עורך הדין, וכל זאת, בצורה בהירה וידידותית, התוכנה פשוטה להתקנה, וישימה בכל משרד של עורכי דין, ללא קשר לגודלו, מבנהו או תחום עיסוקו, כל שנדרש הוא חיבור המשרד לאינטרנט.

הצעת היום

אם משרדכם איננו מחובר לרשת, ואתם בכל זאת סקרנים לבדוק על מה כל המהומה, נסו זאת: ספקי שירותי האינטרנט הגדולים, מציעים כיום חבילות היכרות מפתות. תמורת כ-15 $, תחוברו לרשת תוך זמן קצר, תיהנו מ-10 שעות גלישה ומתיבת דואר אלקטרוני. כל שעליכם לעשות הוא להצטייד מראש בקו טלפון ובמודם למחשב.

גלישה נעימה.

  • המחבר הוא חבר בוועדת המחשוב והאינטרנט של לשכת עורכי הדין ומתמחה בדיני מחשבים.

  • הכתבה לקוחה מתוך עיתון הגלימה - ביטאון ועד מחוז ת"א של לשכת עורכי הדין, גיליון מס' 24, ינואר 2000.


Google
 
Web landtax.co.il

Amsterdam Hotels